De nestkasten worden geplaatst
De nestkasten worden geplaatst

Twintig nestkasten voor gierzwaluwen

ARNHEM - Vrijwillige vogelaars hebben twintig nestkasten voor gierzwaluwen geplaatst in de Arnhemse wijken Sint Marten en Sonsbeek. De kasten moeten het verlies aan nestplekken door renovatie en isolatie compenseren.

Gierzwaluwen leiden een bijzonder bestaan: ze eten, slapen en paren allemaal in de lucht. Op de grond zijn ze vrijwel nooit te zien. De vogels keren binnenkort terug vanuit het zuiden en broeden graag in kolonies bij elkaar. De afgelopen jaren verdwenen veel nestgelegenheden door renovatie en isolatie van gebouwen.

Een groep enthousiaste vogelaars besloot dat er meer huisvesting voor de gierzwaluw moest komen. Vogelaar Marc Giesen nam daarin een voortrekkersrol. Met subsidie van de werkgroep stadsbestuur Arnhem timmerde hij in zijn vrije tijd zo'n twintig nestkasten. Edwin Verdurmen baande daarvoor de weg, en de gemeente Arnhem stelde een hoogwerker beschikbaar om de kasten te plaatsen.

Veel bewoners boden hun gevel aan als plek voor een nestkast. De kasten hangen nu onder meer in de Nijhoffstraat en op de garagegevel naast de Nieuwe Hommel. Vogelaar Han Koppers legde de plaatsing vast met foto's.

Nestkasten mogen niet op een zuidgevel worden geplaatst. Bij hete zomers worden jonge gierzwaluwen in kasten op de zon te warm en springen ze uit de kast voordat ze kunnen vliegen. Wie een gierzwaluw op de grond aantreft, kan het beste de dierenambulance bellen.